Povodně v Berouně
Historické povodně
Beroun před a po
Příběhy lidí, které zasáhla povodeň
Po stopách povodní
Rekonstrukce náměstí
































































































.

Největší povodeň


2002

Roku 2002 postihla celou Českou Republiku největší povodeň od roku 1845. Spolu s povodněmi na Moravě roku 1997 patří k nejtěžším katastrofám moderní české historie. Příčinou záplav byly nadprůměrné srážky, které v první vlně zasáhly jih Čech a v druhé vlně už celou Českou republiku. Povodně se rozlily ve městech, která jsou u větších řek jako je Vltava, Ohře, Dyje, Berounka nebo Labe, které zasáhlo i několik německých měst. Tato katastrofa stála život 17 lidí a 225 tisíc lidí muselo být evakuováno. V 7 krajích byl vyhlášen nouzový stav a 753 obcí bylo postiženo povodněmi. Škody, které tato povodeň napáchala, se vystoupali až na 73 mld. korun. V důsledku této povodně byl schválen zákon o výjimečném stavu a zákon o integrovaném záchranném systému, také byly zpracovány protipovodňové plány, na základě nichž byla realizována protipovodňová opatření na mnoha místech republiky.

  • 6. srpna

    Tímto dnem začala celá katastrofa. Počasí v Česku začala ovlivňovat tlaková níže, která se se svým frontálním systémem pozvolna postupovala k východu.

  • 7. srpna

    Srážky nabývají na síle, déšť rozvodňuje hladiny jihočeských řek, vodohospodáři odpouštějí naplněné přehrady (Lipno, Římov, Husinec) a začínají přetékat rybníky. V Berouně je zatím klid.

  • 8. srpna

    Jihočeská města jsou zaplavena, na některých místech dosahuje úrovně 50leté vody a přes 2000 lidí je nutno evakuovat.

  • 9. srpna

    Deště pomalu ustávají a voda začíná klesat.

  • 10. srpna

    První vlna záplav je u konce. Začíná velký úklid a sčítání škod.

  • 11. srpna

    Opět začínají silné deště, vodohospodáři opouštějí přehrady a v Českých Budějovicích se staví hráze z písku. Návětrný efekt na jihu Čech přináší další zesilování deště.

  • 12. srpna

    Půda je přesycená a voda z ní odtéká do řek, všechna velká jihočeská a západočeská města jsou zaplavena. Litavka stoupá a je naní vyhlášen 2. stupeň povodňové aktivity, zatím co na Berounce je pouze 1. stupeň. V Jihočeském kraji je vyhlášen stav nebezpečí, a poté i ve Středočeském. Stav nouze vyhlašuje Praha, Plzeňský a Karlovarský kraj. Déšť se rozšiřuje i na sever Čech a je nutná evakuace. Nejhůře jsou na tom Sušice, Strakonice, Klatovy, Písek, Plzeň, Český Krumlov, České Budějovice, Beroun a Praha. Berounka se rozlila na autobusové nádraží. Hotel Na Ostrově a Domov pro důchodce musí být evakuováni.

  • 13. srpna

    Ústecký kraj vyhlašuje stav nouze, evakuují se celé vesnice, historické centrum Českých Budějovic je zaplaveno, voda strhává první mosty, na západu Čech a v Praze se přerušuje dodávka elektřiny. V Ústeckém kraji se začínají evakuovat celá města i obce, chemické podniky se zastavují. V Berouně se uzavírá ulice Tyršova a musí být evakuovány ulice Slapská, Tovární, Na Parkáně a U Stadionu. Večer je stržena lávka u autobusového nádraží. Berounka má hladinu 628cm a Litavka 375cm.

  • 14. srpna

    Pražské metro je zatopeno, ale na Plzeňsku a v jižních Čechách klesá hladina vody, Vltava a Dyje jsou v nejvyšších hodnotách. Déšť se přemisťuje na sever Čech hlavně do Krkonoš a Orlických a Jizerských hor. Koryto soutoku Labe a Vltavy se rozšiřuje, situace na Litoměřicku se zhoršuje, mosty se uzavírají a problémy mají i obce na Jizeře. Berounka dosahuje hladiny 799cm.

  • 15. srpna

    Areál Spolany Neratovice je zatopen a dochází k úniku chlóru. V severních a Středních Čechách se rozlévá Labe a Vltava stále víc, v Ústeckém kraji se uzavírají mosty přes Labe a hladina Dyje klesá.

  • 16. srpna

    České Budějovice jsou stále bez elektřiny, na soutoku Labe s Ohří se povodňová vlna rozlila až do šíře 10km, je zatopeno přes 30 vesnic a několik menších měst, jako třeba historické město Terezín. Labe v Ústeckém kraji dosahuje 11,9 metrů a v Děčíně a Německu se připravují na povodně.

  • 18. srpna

    Řeky se uklidňují a voda pomalu opadá. Povodním je konec a začíná úklid. Kraje vysílají na nejhorší místa vojáky jako pomoc.